Vedeli ste napríklad, že vaša novostavba musí spĺňať spotrebu energie najvyššie v energetickej triede A0? Je to tak. Nova legislatíva určuje, že všetky novostavby, ktoré sa budú kolaudovať, musia pri kolaudácii predložiť energetický certifikát, ktorý označuje energetickú triedu nehnuteľnosti. A tá nemôže byt vyššia ako A0. Energetické triedy sú označené písmenami A až G, od najnižšej spotreby po najvyššiu. Čo vás teda čaká, aby ste mohli skolaudovať a dosiahnuť nízko nákladový dom?

energetický certifikát

Dajte si pozor na technológie. Už vám neprejde starý kotol, ktorý má vysokú spotrebu energie. Dnes sú na trhu technológie, ktoré vám zabezpečia nízku spotrebu energie na vykurovanie či ohrev vody a s tým spojené aj nízke mesačne náklady na spotrebu energie. Takýmito technológiami sú napríklad tepelné čerpadlo alebo vzduchotechnika. Môžete mať modernú domácnosť, ktorá bude navyše aj nízko nákladová. Množstvo ľudí odrádza vyššia počiatočná investícia. No množstvo ľudí si ani neuvedomí, že mesačne môže ušetriť až polovicu z nákladov.

energetický certifikát

Energetický certifikát budovy.

Ako je už vyššie spomenuté, pri kolaudácii musíte predložiť energetický certifikát. Energetický certifikát zohľadňuje všetky úkony, na ktoré je potrebná energia. V energetickom certifikáte je presne a jasne znázornené, koľko energie vaša nehnuteľnosť spotrebuje na vykurovanie alebo na ohrev vody. A na energetický certifikát potrebujete odborníkov, ktorý majú odbornosť, skúsenosti a vybavenie. Takouto spoločnosťou, ktorá vám zabezpečí kvalitný a rýchly energetický certifikát je aj certifikaciabudovy.sk. Odborníci používajú kvalitné termo kamery, na základe čoho vám vypracujú energetický certifikát priamo pre vašu domácnosť. Na energetickom certifikáte je znázornená energetická trieda, ktorí musíte predložiť pri kolaudácii. Pokiaľ ste si teda mysleli, že novú legislatívu určujúcu triedu A0 obídete, mýlili ste sa.