Salina Turda je miestom, ktoré musíte nevyhnutne vidieť, ak ste v Rumunsku. Nachádza sa 30 km od Cluj-Napoca. Už podľa prvého pohľadu zvonku na budovu zistíte, že výlet bude mimoriadnym zážitkom. Pripomína mimozemskú základňu ako zo sci-fi filmu. Je jednoduché predstaviť si, že ste na inej planéte alebo na vesmírnej lodi, a dobrodružstvo sa môže začať!

solná jeskyně

Bez ohľadu na svoju históriu nie je soľná baňa len obrovským múzeom, ale epická turistická atrakcia. Bola dokonca označená magazínom Business Insider ako najkrajšie podzemné miesto na svete. Prvá zmienka o Saline Turda bola zaznamenaná v roku 1075, ale na mieste bola ťažená soľ od roku 50 p.n.l.. Baňa bola zatvorená v roku 1932. Od roku 1991 je Salina Turda banské múzeum, v súčasnosti zahŕňa aj Galériu Franza Jozefa, galéria je vykopaná do sterilnej soli s dĺžkou 526 metrov, vrátane Jozefovej bane, Konskej izby, Ťažobnej jamy, Terezinej bane, Rudolfovej bane, Gizelinej bane a Svätyne.

jeskyně

Vo Svätyni na pracovníci zapisovali pri príchode a odchode z práce. V minulosti bane čistili v noci deti a vyťahovali soľné skaly na vozy ťahané koňmi. Počas dňa podávali baníkom lampy a náradie. Jozefova baňa je nazývaná aj „Izba ozvien“, vďaka mocným zvukovým ozvenám.

Baňa Tereza je druhá baňa tvarovaná ako zvon, s hĺbkou 90 m od balkóna a 112 m od povrchu. V jej srdci je podzemné jazero s hĺbkou 48 ma priemerom 70 m a soľným ostrovom s výškou 5 m.

jeskyně solná

Po rekonštrukciách bola v roku 2010 Salina Turda opäť otvorená pre turistov a mnohé jej bane boli prepracované. V Rudolfovej bani bol vybudovaný amfiteáter, do ktorého sa vojde 80 ľudí a kde sa môžu hrať koncerty. Tiež bolo postavené aj golfové ihrisko. Môžete tu obdivovať aj soľné stalaktity, ktoré vznikli v priebehu mnohých rokov. V bani bol vybudovaný aj moderný výťah s panoramatickým výhľadom na bane. Salina Turda je aj strediskom pre haloterapiu – liečenie zdravotných neduhov soľou inhalovaním a kúpeľmi.