Preglejka patrí k obľúbeným dreveným materiálom už desiatky rokov. Už za socializmu si vyslúžila dobré meno aj medzi deťmi a modelármi, ktorí z nej vytvárali krásne výrobky. Veľmi dobre sa totiž opracováva a priamo ponúka možnosť využiť na prácu nástroj, zvaný lupenková pílka.

drevená preglejka

Lupenková pílka je špeciálna, veľmi drobná píla s jemnými zubami, s ktorou ľahko vyrežete aj oblé a okrúhle tvary. Z preglejky potom môžete vytvárať aj priestorové útvary, napríklad rôzne domčeky, postavičky, modely áut a lietadiel, a práve modelári tu uplatnia svoju šikovnosť a nápaditosť. Modelárska preglejka tiež patrí k obľúbeným materiálom na bytové dekorácie v kuchyniach, pracovniach, aj v spálňach.

nábytok z preglejky

Z preglejky sa tiež vytvárajú ozdobné nápisy a tabuľky pred vstupom do kancelárií, čo potom zaujímavo vyzerá a je to na danom mieste pekné spestrenie. Z preglejky je možné vyrezať dokonca aj svadobné oznámenia a ceduľky s menami pozvaných hostí k svadobnému stolu. S preglejkou je skrátka radosť pracovať, a kto sa o tom presvedčí, sám na vlastnej koži, mohol by nám dať za pravdu.

Šikovní domáci majstri si z preglejky môžu zhotoviť aj nábytok, nočné stolíky, komody, servírovacie stolíky, písacie stoly, knižnice, a dokonca aj celé kompletné kuchynské linky. Zapamätajte si, že Slováci aj Česi a Moravania sú vyhlásenými šikovnými remeselníkmi po celom svete, a že dokážeme vyrobiť toľko krásnych vecí. Niekto dokonca tvrdí, že Slovania ako národ majú lepšie genetické dispozície pre tvorivú činnosť i život v mieri, v porovnaní s národmi germánskeho pôvodu, avšak čo je na tom pravdy, si zistite sami, alebo radšej overte.

Výhodou preglejky je aj to, že je lacná, a že ju možno vyrábať z drevitých odrezkov a odpadového materiálu, nemusí sa kvôli tomu rúbať stromy a pôsobiť devastačne v prírode. Na výrobu a predaj preglejky https://www.uhaleshop.sk/sk/52-preglejky-standard sa hodí aj drevo z polomov a vývratov, z veterných smrští, orkánov a tornád, z povodní a podobných situácií. A toho je na Slovensku stále veľmi veľa.