Určite ste už postrehli, hlavne vy starší, ako sa kvalita oblečenia rokmi postupne mení. K horšiemu. Kým si pred niekoľkými dekádami stačilo kúpiť jednu vec a nosiť ju aj desiatky rokov bez výraznejšieho poškodenia, dnes by nám vydržala len zopár sezón. Prečo je to tak? V prvom rade je za tým marketingový ťah. Spoločnosti sa zamerali viac na zisk ako na kvalitu výrobkov a blaho zákazníkov. Ak budú vyrábať produkty z lacných materiálov za málo peňazí využitím lacnej pracovnej sily, vyťažia z toho veľa. Takéto produkty nevydržia dlho, pravidelným nosením a praním sa rýchlo zničia.

Móda dnes

Je potrebné vymeniť ich za nové. Takto sa cyklus opakuje približne každé dva roky a profit pre firmy je úžasný. Veď si spomeňte: koľkokrát za rok ste nútení kupovať si nové kúsky oblečenia preto, lebo tie staršie sú už veľmi zničené a pritom ste si ich kúpili len nedávno? A to ani nehovorím o tom, ako rýchlo sa menia módne trendy. Takýto systém sa zvykne nazývať anglickou frázou fast fashion, čiže v preklade rýchla móda. Opakom toho je slow fashion – pomalá móda. Je to presne to, čo platilo kedysi v minulosti. Ľudia si kupujú oblečenie z dlhotrvajúcich a kvalitných materiálov, pričom ho nosia celé roky a ono im vydrží. Dobrou správou je, že sa k tomuto štýlu začína vracať čoraz viac ľudí, medzi nimi veľa mladých. Uvedomujú si, že fast fashion zle vplýva na životné prostredie, pretože čo sa nepredá, to putuje na skládky a je to naozaj enormné množstvo.

Aj takéto veci sa dajú nájsť v bazári.

Menej častým nakupovaním ušetríme viac peňazí. Čo sa týka módnych trendov, tie sa zvyknú po rokoch vracať vo viac-menej nezmenených podobách. Naskytá sa nám však otázka: je naozaj na mieste riadiť sa podľa najnovšej módy, keď je v hre životné prostredie a milióny ľudí, ktorí pracujú v hrozných podmienkach za nízke mzdy? Určite nie. Nehanbite sa nakupovať v second handoch. Je to dokonca populárne. Pozor však na ceny, lebo v posledných rokoch sa už aj v týchto obchodoch zvyknú cielene zvyšovať (nie v súvise s infláciou). Skúste aj bazáre alebo investujte do kvalitnejších materiálov, ktoré budú síce drahšie, ale vydržia mnoho. Je lepšie si kúpiť drahšiu vec a mať ju dlho, ako si každé dva roky kupovať rovnako lacné výrobky, ktoré s vami pobudnú len krátko.