Každý rok na prelome októbra a novembra nastáva obdobie, kedy sú obchody plné vencov, umelých kvetov, sviečok, kahancov ale aj obdobie, kedy sú obchody plné strašidelných kostýmov, tekvíc a sladkostí.
Je to preto, lebo tieto dni sú venované Pamiatke zosnulých ako aj Halloweenu. Dá sa povedať, že Halloween sa na Slovensku veľmi dobre udomácnil. Aj napriek tomu, že nie vo všetkých mestách a dedinách chodia deti v maskách od domu k domu a dostávajú sladkosti, tak ako sme na to zvyknutí v televízii či v iných krajinách. Ale istým spôsobom zasiahol do našich životov. Ľudia si svoje záhrady a terasy zdobia strašidelnými tekvicami a v niektorých mestách sa konajú aj párty s kostýmovou tematikou.
Aj keď sa tento trend uchytil v našej krajine, u nás sa toto obdobie viac vníma ako Sviatok všetkých svätých. Keď si človek môže tichou a úprimnou modlitbou uctiť tých, ktorí už nie sú medzi nami a ktorých nosíme v našom srdci. Uctime si ich aj tým, že skrášlime ich hroby.
Ale je správne sa držať starých tradícií, ktoré sú tu zaužívané? Doba sa mení, tak skúsme s ňou kráčať vpred. Ak poviem, že u väčšiny z nás je zaužívané upraviť hrob vencami s umelými kvetmi a plastovými kahancami, tak len potvrdím, že je to pravda. Človek je proste len človek a to, že sa drží pravidla „všetkého veľa“ sa mu nedá zazlievať. Skúsme si to všimnúť na cintorínoch a ak sa na to pozriete z inej strany určite zistíme, že istým spôsobom to nerobíme pre našich zosnulých ale pre iných ľudí. Pre oči iných ľudí, pre závisť iných ľudí, pre chválu iných.umelé kvety.jpg
Netreba zabúdať na to, že v jednoduchosti je krása a hlavne sa to dá urobiť tak, aby nebolo ublížené aj našej prírode. Uvedomme si, že práve to, čo my považujeme za krásne a správne často škodí. Čo ak by sme dali prednosť prirodzenej kráse živých či sušených kvetov a vencov? Áno, ich plastové náhrady síce vydržia dlhšie, ale sú veľkou záťažou pre naše životné prostredie. A povedzme si pravdu, že nie sú ani vhodným či dôstojným estetickým riešením. Už na základnej škole sme sa naučili, že v prírode sa plastový odpad nerozkladá, škodí živočíchom i človeku a jeho spaľovaním sa do ovzdušia uvoľňujú nebezpečné jedovaté látky. Tak čo tak investovať do niečoho únosnejšieho pre prírodu, lepšie vyzerajúceho a dôstojného? Skúsme popremýšľať.