Thomas Alva Edison bol vynálezca, ktorého pozná bezpochyby každé dieťa, čo absolvuje výučbu fyziky na základnej škole. Objav žiarovky s volfrámovým vláknom totiž priniesol svetu taký významný prielom v technickom rozvoji, že sa povedomie o žiarovkách muselo logicky premietnuť v školských osnovách. Vo svojej dobe bola žiarovka niečím, čo umožnilo ľuďom dlhšie pracovať pri umelom osvetlení a užívať zároveň potrebný komfort v domácnostiach. Nebolo už nutné svietiť petrolejkou a sviečkami, žiarovky poskytovali dostatok svetla a vďaka volfrámovému žhaviacemu vláknu bola tiež kvalita umelého osvetlenia porovnateľná s denným slnečným svetlom.

prasklá žiarovka

Po Edisonovi bol tiež pomenovaný Edisonov závit na päticiach žiaroviek a tých dokonca existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia svojim priemerom. Dva najznámejšie sú E27 a E14. Číslo pri každom z nich určuje priemer závitu v milimetroch. My by sme si teraz mohli pripomenúť päticu E14, ktorá preslávila najmä žiarovky do malých stolných lampičiek alebo určené na osvetlenie kuchynskej linky. Tieto žiarovky sa už za socializmu prezývali „miňonky“ a vďaka malému priemeru pätice bolo možné konštruovať aj drobné dekoratívne svietidlá, vhodné napríklad na zavesenie na stenu do spálne alebo do obývacej izby.

rozsvietená žiarovka

Ako šiel čas, vývoj osvetľovacej techniky pokračoval, a to najmä s orientáciou na technológie LED osvetlenia. LED diódy sa dnes rozšírili do takej miery, že úplne vytlačili klasické žiarovky s volfrámovým vláknom, a to z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je veľmi nízka spotreba, dokonca mnohonásobne nižšia, než pri volfrámovom vlákne. Druhý dôvod je prijateľná cena týchto výrobkov a tretím dôvodom je veľmi dobré podanie farieb bieleho svetla v troch typoch neutrálneho, teplého a studeného odtieňa, a možnosť svietiť aj v rôznych farebných odtieňoch. Ak teda nahradíte existujúce volfrámové žiarovky tými novými LED žiarovkami E14, získate tým vhodný typ osvetľovacej techniky do domácnosti aj na pracovisko.