Tiež radi cestujete vlakom? Na Slovensku je celý rad zaujímavých vlakových tratí a na niektoré z nich sa vám môže pošťastiť zahliadnuť z okienka zaujímavé záhradné stavby na parcelách rodinných domov. Môžu to byť aj altány, stojace v zadnom trakte záhrady, vzdialené od komunikácií, kde je pokoj a vhodné prostredie pre meditáciu. Cestovanie vlakom je veľmi príjemné najmä preto, že ste na trati sami, okolo vás neprechádzajú žiadne automobily a maximálne pri viackoľajnej trati vás v protismere míňa ďalšia vlaková súprava, a tak sa vám bude dobre rozjímať a premýšľať nad tým, ako si taký altánok vyrobiť aj doma. A pokiaľ si nezabudnete altánok vyfotografovať aspoň mobilným telefónom, budete mať inšpiráciu a svojim spôsobom aj návod na výstavbu.

drevená pergola

K stavbe altánku sa oplatí nechať vykonať výkopové a zemné práce profesionálnou firmou, ktorá sa postará o veľmi kompaktnú základovú betónovú dosku, a potom už môžete nakúpiť rezivo a pustiť sa do práce. Začína sa kompletizáciou obvodového venca a vztýčením zvislých nosníkov, na ktoré potia zavesíte strešné krovy a ďalšie časti konštrukcie. Altánky veľmi dobre vyzerajú so šindľovou strechou, vhodný je napríklad kanadský šindeľ tmavo zelenej farby, ktorá dobre vynikne v kombinácii s borovicovým rezivom.

vták v pergole

Na montáž drevenej konštrukcie používajte špeciálne tesárske skrutky. Torx skrutky sa zhotovujú z nerezovej ocele, tým je zaručená nielen precízna pevnosť spojov, ale aj v dlhodobom horizonte značná trvanlivosť. Ak drevo dobre ošetríte proti drevokazným hubám, hnilobe a plesniam, skrutky vás určite nesklamú a možno prežijú vás aj vašich potomkov. Korózia konštrukčného materiálu je najväčším nepriateľom stavebných prác a môže vám urobiť čiaru cez rozpočet neočakávane rýchlo, nehľadiac na to, že korózia môže akúkoľvek pergolu alebo altánok poškodiť natoľko, že sa za silnejších poryvov vetra zrúti, a môže aj niekoho usmrtiť.