Dnešný trh je zaplavený novými svetlami. Najviac zaujímavými sú tie, ktoré využívajú technológiu LED, čiže technológiu žiarenia vďaka svetlo emitujúcim diódam. V takom prípade totiž vravíme o asi 90 % úspornejšom riešení v porovnaní so starými žiarovkami.

  • Ďalej sú to ale aj ekologickejšie vlastnosti led žiaroviek, pretože tieto neobsahujú žiadnu ortuť a sú veľmi dobre recyklovateľné.

Pod tieto vlastnosti sa podpisuje práve fakt, že konkrétne svetelné produkty na žiarenie využívajú diódy. Odtiaľ vlastne pramení aj názov LED= Light Emitting Diode, doslovne preložené- svetlo emitujúca dióda.

mení žiarovku

Pri jej rozžiarení a svietení sa už nemusíme spoliehať na rozžeravenie vlákna. Ani na zahrievanie, vlastne takéto žiarovky sa nezahrievajú, skoro všetku energiu premieňajú na svetlo, do tepelných vlastností a zahrievania táto technológia neodvádza skoro nič. To je dôvod, prečo sa napríklad taká led žiarovka e27 neprehrieva a spotrebovanú energiu koncentruje na jasné biele svetlo.

Aj z tohto hľadiska teda vravíme o úspornej technológii. Samotná prevádzka diód je pritom sama o seba rovnako nenákladná, resp. šetrná k elektrickej energii. A to oceníme najmä pri pravidelnom používaní týchto svetiel.

žiarovka, svieteni

Bežný spotrebiteľ pri ich kúpe môže vyberať z viacerých možností, primárne podľa toho, akú uprednostní teplotu farby, čo sa udáva v Kelvinoch (K). V tomto ohľade má na výber studenú bielu, neutrálnu alebo teplú bielu. K častým voľbám sa radí teplá biela, pretože toto svetlo najviac pripomína farbu klasických žiaroviek. V tomto prípade teda vravíme o bielom svetle s odtieňom dožlta. Naopak studená biela predstavuje biele svetlo s odtieňom domodra.

V spojitosti s led žiarovkami sa hodí poukázať takisto na ich životnosť. Konkrétne na časovú dĺžku žiarenia svetlo emitujúcich diód. Vravíme tu o životnosti s odhadom na asi 50 000 hodín žiarenia.